Růst v době pandemie
Petr Dufek, analytik ČSOB
Průběžné průzkumy napovídají, že českou ekonomiku neohrozil ani nastupující omikron. Do nového roku tak vstoupila sice s vysokou inflací a napětím na pracovním a realitním trhu, ale v dobré kondici.
Možná až překvapivě dobře si vedla česká ekonomika v závěrečné fázi delty a nastupujícího omikronu. Podle předběžných údajů růst HDP v posledním čtvrtletí dosáhl mezikvartálně téměř jednoho procenta a pozitivní čísla chodila i z dalších evropských zemí. Navzdory covidu, problémům v mezinárodní dopravě, nefungujícím dodavatelským řetězcům i vysokým cenám surovin a energií jde skutečně o výborný výsledek. Dokazuje, že firmy i spotřebitelé se po téměř dvouleté zkušenosti naučili v nových podmínkách žít.
Z prvotního pandemického šoku se ekonomika velmi rychle vzpamatovala, což bylo vidět i na pracovním trhu. Krátkodobý růst nezaměstnanosti byl nesrovnatelný se skutečností, kterou jsme zažívali v době globální recese – nehoustly ani řady lidí bez práce, ani nemizela volná pracovní místa. Napětí na trhu práce nepolevilo, a tak nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků dál ztěžuje život firmám ve stavebnictví, v průmyslu i některých službách.
Rekordní ceny realit
Napětí se v době kovidové nezmírnilo ani na realitním trhu, kde ceny bytů a rodinných domů v loňském roce dokonce rostly dvouciferným tempem. ČR se v podstatě stala lídrem ve zdražování nemovitostí v rámci celé EU. Více než 22% nárůst ve třetím čtvrtletí a téměř 20% odhadovaný růst za celý rok je toho jasným důkazem.
Nemovitosti se v časech nízkých úrokových sazeb (ale i levných eur) staly atraktivní příležitostí, kterou investoři nezavrhují ani v časech akcelerující inflace. ČNB se sice nepřímo pomocí vyšších sazeb a v blízké budoucnosti i přísnějších úvěrových podmínek snaží brzdit zájem o hypotéky, avšak trh se již stal možná až příliš zajímavý pro individuální i institucionální investory. V době, kdy nabídková strana reagovala jen minimálně – bytová výstavba se zpožděním, trh s existujícími byty v podstatě zamrznul, nešlo proto čekat nic jiného, než výrazné zvyšování cen. I když možná ne až tak prudký, jak ukazují zpožděná čísla.
Instantní řešení neexistuje
Růst tuzemských a očekávaný vzestup eurových sazeb by však přece jen mohl napětí nejenom na českém realitním trhu časem zmírnit. Nepůjde ovšem nejspíš o rychlou a nijak dramatickou změnu, protože v mezičase výrazně vzrostly nejenom ceny pozemků, ale nebývale i stavebních materiálů. Do cen realitního trhu tak začíná stále více promlouvat výrobní inflace, která má vrchol teprve před sebou.
S rostoucími cenami klesá dostupnost bydlení a narůstá důležitost nejenom otázky stavebního řízení, ale i fungování nájemního trhu. V obou směrech má ČR rozhodně co dohánět. A zatímco ke zmínění napětí na trhu práce si může poměrně lehce obstarat zahraniční pracovníky, na trhu realit žádná krátkodobá řešení neexistují.