Aplikace, které pomáhají přírodě
Nám Čechům se daří hlavně třídění papíru a plastových lahví. Dalším aktivitám, které pomáhají zpomalovat globální oteplování, se věnuje jen malá hrstka lidí. Pomůžou nám aplikace?
Průzkum, který v letošním roce provedla společnost Ipsos, ukazuje, že zatímco celých 92 % respondentů věří, že dobře zná barevné rozlišení kontejnerů, všech deset typů ve skutečnosti zná jen 11 % lidí. Zmatek vzniká i u 3 základních typů zásobníků (modrý, žlutý a zelený), které najdeme prakticky na každém sídlišti a v každé obci. Průzkum ukázal i to, že málokdo ví, co vše kromě plastových lahví může dát do žlutého kontejneru.
A proto existují různé aplikace, které nám s tříděním pomůžou. Nerudovskou otázku „Kam s ním?” vám pomůže zodpovědět stejnojmenná aplikace, která na mapě ukazuje přes 50 tisíc míst, kde se lidé mohou legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů. Kromě lokace klasických kontejnerů na papír, plast a sklo ukazuje i adresy s provozní dobou míst, kam lidé mohou odnést například prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad nebo nebezpečné odpady.
Zjistit, co kam patří, pomůže i aplikace EcoScan. Stačí vyfotit věc, u které si nejste jistí, do kterého kontejneru patří, fotku nahrát do aplikace a ta vám určí, kam ji můžete vyhodit. Mnoho měst provozuje lokální aplikace (např. Svitavy), které umožňují nejen nahlásit přeplněný či poškozený kontejner ve městě, ale poskytují i kompletní informace o třídění odpadu včetně důležitých kontaktů a seznamu všech kontejnerů a sběrných středisek.
Zeleně se dá i nakupovat a žít
Chovat se přátelsky k životnímu prostředí znamená mnohem víc než jen správně třídit odpad. O uhlíkové stopě slyšel každý, málokdo ale ví, jakou stopu zanechává právě on. S tím pomůže například aplikace Carbon footprint & CO2 tracker, která vám pomůže dosáhnout udržitelného životního stylu. Umí sledovat mnoho kategorií a aktivit od ekologického cestování přes snižování uhlíkové stopy ve stravě až po návrhy, jak kompenzovat emise CO2, kterým se nemůžete vyhnout.
Podobně funguje i aplikace Waterprint, která sleduje, jak náročný na vodu je náš životní styl. Dozvíte se například, kolik vody je potřeba na vypěstování jednoho banánu, na čištění zubů nebo na výrobu jednoho trička. Aplikace nabízí čtyři základní kategorie – potraviny, nápoje, výrobky a domácnost – a dokáže spočítat, kolik vody spotřebujete nejen vy, ale třeba i váš domácí mazlíček. Navíc můžete snadno porovnat vodní stopu jedné nebo více položek.
Pokud vám zaleží na tom, zda používáte výrobky bez potenciálně toxických přísad, určitě vyzkoušejte Think Dirty. Ta sleduje složení kosmetických přípravků a výrobků pro osobní péči a umožňuje porovnávat produkty během nakupování. Stačí naskenovat čárový kód produktu, případně napsat jeho název, a aplikace vám poskytne snadno srozumitelné informace o výrobku i jeho přísadách a zároveň nabídne ekologičtější varianty.
Konec plýtvaní a ekologie hrou
Pokud vás trápí plýtvání jídlem, určitě si pořiďte Too Good To Go, která zachraňuje potraviny před vyhozením. Aplikace totiž propojuje restaurace, pekárny a supermarkety se zákazníky, kteří si za zlomkovou cenu mohou koupit jídlo, které by jinak skončilo v koši. Podobně funguje i Olio, které zase propojuje sousedy a umožňuje jim mezi sebou měnit, darovat nebo koupit jídlo, domácí potřeby či řemeslné výrobky. K tomuto účelu lze použít i lokální FB skupiny, jako jsou například Letenská smečka nebo Dědinská parta.
Pro soutěživé je tu Go Green Challenge, která všem, kdo výzvu přijmou, pomáhá chránit životní prostředí a učinit svět trochu zelenější. Aplikace pro účastníky připravuje týdenní a denní úkoly, při jejichž řešení se nejen dozvíte nové informace, ale můžete tak i zlepšit svůj dopad na životní prostředí.
Děti i dospělí se mohou naučit správně třídit odpad díky Opernici, ve které jsou všechny odpadky naházeny do velkého virtuálního kontejneru. Ten je úplně plný, zatímco ostatní jsou prázdné. Pokud hráč roztřídí odpadky do správných popelnic, zazpívají mu. Vyzkoušejte si, jakou písničku zazpívají vám.