Víte, jak si ochránit mobilní zařízení?
5 kroků, jak dobře zabezpečit telefon, tablet i chytré hodinky.
Nastavte si základní zabezpečení
Prvním krokem je bezpochyby zabezpečit telefon proti odemčení, když se k němu dostane někdo cizí nebo ho nemáte pod dohledem. K tomu slouží heslo, znak nebo otisk prstu, které určitě doporučujeme aktivovat v nastavení zabezpečení. Spolu s tím je dobré mít zapnutou i funkci „Najdi moje zařízení“, které vám jej pomůže snadněji dohledat při ztrátě nebo krádeži.
Nainstalujte si antivirovou aplikaci
Antivirové programy se vydávají nejen pro počítače, ale i pro mobilní zařízení. Poskytují komplexní ochranu a mnohé drobnosti podchytí za vás. Používejte však pouze známé a ověřené značky antivirů. Při výběru se můžete například inspirovat nezávislým hodnocením na www.av-test.org.
Instalujte aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů
Nikdy neinstalujte aplikace z e-mailu nebo internetových stránek, protože mohou být nakažené virem. Používejte výhradně oficiální obchody Apple iTunes, Google Play, Windows Store, případně Samsung Galaxy Store. Aplikace z neznámých zdrojů doporučujeme v zařízení úplně zakázat.
Sledujte oprávnění, která instalovaná aplikace požaduje
I při instalaci z oficiálního zdroje sledujte, o jaká oprávnění aplikace žádá (tedy k jakým datům a funkcím bude mít přístup). Důvěřujte svému „selskému rozumu” – například aplikace Svítilna určitě nepotřebuje přístup k vaší poloze ani k SMS zprávám.
TIP: Pokud vám na telefon chodí zprávy z banky s SMS kódem, nepovolujte žádné aplikaci přístup k SMS. Pro komfortnější potvrzování transakcí můžete také využít aplikaci ČSOB Smart klíč, která nahrazuje potvrzovací SMS a je dostupná pro Android a iOS.
Vyvarujte se rootu na Androidu nebo jailbreaku na iOS
Root i jaibreak odemykají hlubší funkce telefonu. Spolu s tím ale oslabí bezpečnostní mechanismy v zařízení a tím zvýší riziko potenciálního útoku. Proto doporučujeme takto upravené telefony nepoužívat.