Shoďte přebytečná kila a nastartujte imunitu
Alespoň podle kalendáře začíná tento měsíc jaro. Paprsky nabývají zvolna na síle a dříve či později začne po zimní přestávce procitat příroda. To by měl být signál i pro nás, abychom po delším útlumu nastartovali svůj organismus a rozhýbali ztuhlá těla. V cestě nám nemusí stát ani pandemická situace – vystačíme si jednoduše s tím, co máme doma.
Restart jídelníčku
K vánočním svátkům jídlo prostě patří, ale nezřídka se stává, že se období hojnosti protáhne až do jara. S jeho příchodem tak přichází čas na úpravu jídelníčku. Vaším cílem přitom nemusí být hned drastická dieta, ale zařazení zdravých potravin, které mají nejenom chutnat, ale především dodávat potřebné živiny a vitamíny.
Zkusit můžete třeba známou krabičkovou dietu. Ta nabízí hubnoucí a udržovací program, konzultace stravovacích návyků s výživovou poradkyní a možnost platit stravenkami. Samozřejmostí je doručení do práce i domů ve vybraný čas. Ten, kdo si rád vaří, ale unavuje ho vymýšlet jídla a hlídat si jejich nutriční hodnotu, si může nechat sestavit jídelníček přesně na míru. Ti náročnější mohou zvolit exkluzivnější variantu včetně konzultace s nutriční specialistkou se vstupním a kontrolním měřením a vážením.
Zaklínadlo jménem detox
I když stále platí, že nejlepší detoxikaci zajišťují játra, ledviny a střeva, a to zcela automaticky a zdarma, neuškodí jim občas trochu pomoci. Stačí na týden zvýšit příjem vlákniny, ovoce a zeleniny a vynechat fast food a instantní jídla. Když vydržíme déle, nebo navždy, bude to pro nás jenom dobře. V radikálnějším případě můžeme stravování na chvíli vypustit úplně a nechat zažívací systém si na 24 hodin odpočinout (maximálně 36 hodin).
Jako doplněk zařaďte do jídelníčku zelený ječmen, rakytník, zelený čaj a ostropestřec. To všechno jsou rostliny, které poskytují mnoho vitamínů podporujících očistu těla.
Domácí tělocvična
Nemusíte hned utrácet za drahý věšák na ručníky, do formy se dostanete i cvičením s vlastní vahou. Pokud víte, že vás elán jen tak nepustí a máte místa nazbyt, zkuste třeba crossový trenažér. Jeho výhodou je, že se na něm dá dosáhnout podobných tepových frekvencí jako na běžícím pásu, ale zabere méně místa. Navíc je stejně šetrný ke kloubům jako cyklotrenažér.
Udržet motivaci pro cvičení pomůže třeba aplikace Fitify, kterou používá více než 10 milionů lidí po celém světě. Nabízí přehledně zpracovaný detailní tréninkový plán a možnost zaznamenávat průběžné výsledky. Různá cvičení od vysoce intenzivního tréninku po jógu, výživové rady a tipy od odborníků najdete v bezplatné aplikaci Nike Training Club.
Odradit od cvičení vás nemusí ani nedostatek času. Můžete se připojit k více než 3 milionům lidí, kteří využívají aplikaci Johnson & Johnson 7 minute workout. K dispozici je také pro Apple Watch a kromě přehledného rozhraní nabízí i detailně vysvětlené cviky v několika desítkách cvičebních plánů. Ty trvají od 7 minut až po půl hodinu.
Chytré hodinky jsou skvělým pomocníkem při sportovních aktivitách. Změří tep, uběhnutou nebo ušlou vzdálenost, spálené kalorie, hlídají denní či týdenní cíle a ve spojení s aplikací vyhodnotí trénink či dovolí porovnání s ostatními. Na trhu jich je v dnešní době již velký počet, takže určitě je z čeho vybírat. Rychlé porovnání doporučuje jako nejlepší na trhu Apple Watch 6. Nejlepší poměr cena/výkon nabízí zase Samsung Galaxy Watch.
Posilování imunity
V naší zeměpisné šířce nás zejména v zimě trápí nedostatek slunečního svitu. Například v Praze jsou lidé v lednu vystaveni slunečním paprskům jen 43 hodin v měsíci, zatímco v srpnu si jich mohou užívat v průměru 214 hodin. Proto je vhodné posílit imunitu sluncem v prášku – vitamínem D3, a kdykoli to počasí umožní, vyrazit ven.
Prověřenou cestou k větší odolnosti vůči nemocem je i otužování. Přidá-li se k němu i správné dýchání, vznikne zdraví prospěšná aplikace nizozemského nadšence Wim Hofa. V reakci na koronavirovou krizi teď můžete absolvovat online kurzy za sníženou cenu.