Pandemie přepisuje ekonomické výhledy
Ekonomické okénko analytika finančních trhů ČSOB Petra Dufka | 25. března 2020
Nadějný příběh z počátku roku o pokračujícím růstu světové ekonomiky náhle změnil podobu kvůli koronaviru, který nezná hranice. Jaké jsou aktuální ekonomické dopady výhledy? A co by pak ekonomice mohlo pomoci vrátit se k normálu?
Letos tomu bude 12 let, co zkrachovala investiční banka Lehman Brothers, jejíž pád odstartoval do té doby nevídanou hospodářskou recesi. Začalo se mluvit o černých labutích, někteří je začali dokonce hledat, vyhlížet nebo před nimi alespoň všeobecně vágně varovat. Nyní – uprostřed března – je zřejmé, že se taková labuť již objevila v podobě šířícího se koronaviru zanechávajícího za sebou škody na životech i na ekonomice.
Nejprve v Asii, nicméně díky globalizovanému světu se až neuvěřitelně rychle usadila i v Evropě, Spojených státech a řadě dalších velkých zemích. Zcela překryla nadějný příběh o pokračování solidního růstu světové ekonomiky, snižující se nezaměstnanosti a rostoucí životní úrovni, který platil ještě v úvodu letošního roku.
Aktuální dopady a nejisté výhledy
Nebývalá, ale ve své podstatě nutná restriktivní opatření mění – doufejme, že jen na krátký čas – způsob našeho života i podnikání. Zcela se zastavil cestovní ruch, ochromena je velká část obchodu a dopravy, firmy omezují nebo zcela zastavují výrobu, vzdělávání se přesunulo ze škol do vlastních domovů. Cíl je naprosto jasný, a sice omezit šíření nákazy tak, aby se náš svět mohl co nejdříve vrátit do dřívějších kolejí.
Jak rychle se to podaří a zvlášť, co všechno ještě budeme pro to muset obětovat, nelze v tuto chvíli zodpovědně říct. V médiích zaznívají odhady propadu ekonomiky v řádech jednotek až desítek procent, které mají jedno společné, a sice jsou založeny na silných předpokladech, o nichž se vlastně nic „silně“ zatím vzhledem k nejistotám a rizikům tvrdit ani nedá.
Je to podobná situace jako když před 12 lety začaly finanční trhy očekávat všeobecný armageddon. Nakonec se ukázalo, že za pomoci nebývalých rozpočtových stimulů a podpory ze strany měnové politiky trval ekonomický útlum poměrně krátkou dobu, až se na něj postupně začalo skoro zapomínat.
Co následně pomůže ekonomice k normálu?
Expanzívní hospodářská politika se tehdy jasně vyplatila. Řadě zemí, které sanovaly bankovní systém, se dokonce státní pomoc vrátila i s úroky, takže podobný mechanismus se začíná uplatňovat i nyní. Ohlašují se silné rozpočtové injekce jak v USA, tak v řadě evropských zemí. I česká vláda připravila naprosto nebývalý plán podpory podnikatelského sektoru zaměřený na udržení zaměstnanosti a kupní síly.
Nové možnosti se otevírají centrální bance, která bude moci zahájit domácí kvantitativní uvolňování, které jí umožní „řídit“ likviditu dluhopisového trhu i cenu peněz. ČR navíc do této nové fáze vstupuje s komfortem nízkého dluhu a množstvím poznatků, které mohla při minulé finanční krizi odpozorovat od ostatních zúčastněných.
Jedním z nejdůležitějších bylo, že po návratu ekonomiky do tzv. normálu, musí „zařadit zpátečku“ i hospodářská politika. Jinak si totiž zcela vystřílí náboje tak, jako ECB, nebo ekonomiku natolik přereguluje, až ji připraví o její schopnost svižně se přizpůsobovat nové realitě.