Kam se ubírá česká měnová politika?
Časopis Fond Shop vyzpovídal analytika ČSOB AM Miroslava Adamkoviče. Přečtěte si jeho expertní názor na inflaci, měnovou politiku ČNB a situaci na středoevropských dluhopisových trzích.
Jaký výhled máte po zbytek letošního roku na meziroční celkovou, případně i jádrovou inflaci v ČR a základní dvoutýdenní repo sazbu ČNB? Dočkáme se zrychlení inflace z dubnových 2,8 %? S kolika zvýšeními základní úrokové sazby ČNB (po 25 bazických bodech) letos počítáte?
Očekáváme, že inflace dosáhne v průměru 2,4 % za celý rok, tedy mírné zpomalení proti poslednímu reportovanému výsledku. Je to spojeno s očekávaným zvolněním ekonomického růstu, a tím i slabší ochotou domácností i vlády utrácet. Od ČNB očekáváme v následujících 12 měsících jedno zvýšení sazeb o 25 bazických bodů ze současných 2 %. Centrální banka bude i přes zmíněné zvolnění tempa ekonomiky zohledňovat inflaci nad svým cílem a také kurz eura nad vlastními očekáváními.
Jaké změny korunové výnosové křivky pro státní dluhopisy ČR očekáváte v hlavním scénáři v následujícím ročním období s ohledem na politiku ČNB, vývoj inflace a státního rozpočtu ČR nebo zahraniční faktory? Předpokládáte rozdílné scénáře u krátkých, středních a dlouhých splatností?
Vzhledem k možnému dalšímu zvýšení sazeb ČNB máme za to, že se výnosová křivka posune vzhůru a zároveň se mírně zvýší její dnes poměrně nevýrazný sklon. V tomto scénáři se tak mezera mezi kratším koncem křivky a sazbami ČNB zachová a na delším konci se o něco více budou projevovat inflační očekávání. Pokud máme být konkrétní, v případě jednoho zvýšení sazeb bychom očekávali posun na kratším konci o až 25 bazických bodů, zatímco na delším konci o 30-35 bodů. Na kratším konci situaci komplikuje velká pozice zahraničních investorů, kvůli níž se nemusí další kroky ČNB do výnosové křivky promítat lineárně, neboť poptávku ovlivňují i jiné než domácí faktory.
Považujete některé státní či korporátní dluhopisy investičního stupně z regionu střední a východní Evropy, případně i jiných regionů, za atraktivnější (v ročním horizontu) než státní dluhopisy ČR i přes měnové riziko posílení koruny? Pokud ano, které?
Díky celkem osmi zvýšením sazeb ze strany ČNB v posledních dvou letech jsou české dluhopisy v poměrně komfortní situaci, a to i přes zmíněné silné pozice zahraničních investorů. Pokud by ovšem letos ČNB zvedla sazby ještě jednou, na delších splatnostech by i přes měnové riziko mohly pro letošní rok dávat smysl delší polské vládní dluhopisy. Rozpětí mezi výnosy na desetileté splatnosti je aktuálně 100 bazických bodů (na krátkém konci jsou přitom výnosy srovnatelné), přičemž od polské centrální banky se letos pohyb sazeb směrem vzhůru neočekává a výhled pro kurz zlotého vůči hlavním měnám je mírně optimistický.