Na co čekají investiční trhy
Jaroslav Vybíral – hlavní investiční stratég
Když se v roce 2015 poměrně náhle vydal výnos německého desetiletého dluhopisu z osmi bazických bodů až k jednomu procentu, dluhopisová investiční komunita se radovala. Sláva, přichází doba normalizace sazeb.
Ta je bolestivá pro současné držitele, slibná pro nové emise i investory. V té době byly vidět titulky, že sázka na pokles ceny německých dluhopisů je obchod dekády. Teď jsme o čtyři roky dále a také o čtyři roky moudřejší. Po referendu o brexitu šly ceny desetiletého německého dluhopisu naopak nahoru – výnos se ponořil dokonce do záporu, přitom tu ještě krátce předtím byla naděje na růst sazeb.
„Hokejka“ zůstala jen na papíře a v dlouhodobých odhadech. Dnes si můžeme pořídit německé bondy s ročním výnosem 11 bodů! Na obzoru brexit (kupodivu málokoho vzrušuje) a významné evropské regiony na hraně recese. Naopak americko-čínská snaha o obchodní dohodu vypadá po posledním Trumpovu tweetu slibněji.
Obávám se, že ECB promeškala příležitost navýšit sazby. Jsem přesvědčen, že by se vůbec nic ekonomicky podstatného nestalo, kdyby sazba ECB nebyla –0,4, ale třeba +0,4 %. Jen akcie evropských bank by zřejmě neuvízly na více než dvacetiletých minimech. Mario Draghi končí v čele ECB v říjnu. Asi nestihne zvednout sazby za celý svůj mandát. A bez zvýšení sazeb se nezvednou ani výnosy dluhopisů, ani ceny akcií finančního sektoru. Čekání na Godota pokračuje.