Investiční strategie, disciplína a selský rozum
Aleš Prandstetter, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management
Co se událo za posledních 10 let od krize a jaké poučení si z toho všeho odnést? A co nás čeká tento rok? V tomto bilancování si můžete přečíst analýzu poslední desetiletky, po kterou měl náš investiční stratég tu čest poskytovat své názory všem, kteří jeho články četli. Co všechno zajímavého se na trzích za posledních 10 let událo a jaký to mělo na investice vliv?
Časy po velké finanční krizi
Finanční krize byla kapitolou sama o sobě, nicméně i po ní jsme zažili několik zajímavých období. Nejdříve krizi eura, pak trhy vykolejil brexit a také Trump. Kromě brexitu jsme na všechna tržní zakolísání reagovali dokupováním akcií. A i na brexit jsme tak měli reagovat – viděli jsme, že události tohoto typu mají jen krátkodobý vliv a ten dlouhodobý se materializuje pomalu a postupně, přičemž globální trh se na novou situaci stejně stihne adaptovat.
Mnohem větším problémem byly po celé období nízké výnosy dluhopisů a hotovosti. Nepoznaná situace zasáhla zejména opatrná portfolia na citlivém místě. Chyběl polštář tlumící kapitálové pohyby jak akcií, tak dluhopisů a ostatních druhů aktiv. Až nulový výnos navíc velmi poškodil výnosnost opatrnějších produktů, čímž umocnil hon za zdánlivým bezpečím rizikových dluhopisových investic, jehož rozuzlení nás čeká teprve v následujících letech.
Jaké poučení si z toho vzít?
Ukázalo se, že správně diverzifikovaná portfolia dokážou překlenout i velmi špatná období, zvláště v kombinaci s disciplinovaným pravidelným investováním. A jakékoli chyby v rozložení rizik se tvrdě vymstí. Přílišná láska k jakémukoli odvětví nebo oblasti, i když se třeba zdá být na první pohled oprávněná, nevede k dobrým výsledkům. A je jedno, jestli jde o přílišnou expozici na trh v malém Česku, nebo na trh mnohem větší Evropy, případně extra zaměření na ropu nebo technologie.
Dále se ukázalo, že k úspěchu nevedou ani pokusy vyhnout se kolísavosti – tedy připravit řešení, které má dodat pěkný výnos bez kolísavosti nebo skrytých rizik. V tomto kontextu se také ukázalo, že dražší nutně neznamená lepší, zvláště v nízkoúrokovém prostředí dokážou taková řešení nejen neuvařit oběd zdarma, ale naopak již zakoupený oběd celý sníst.
Na druhou stranu se zároveň ukázalo, že ČSOB Asset Management dokázal najít pro své klienty správná řešení a vytvořit dobré a úspěšné produkty. Měl jsem velkou radost, že jsme to skvěle předvedli v soutěži Finparáda, kde nešlo jen o poměřování produktů, ale celého řešení pro klienta.
Diverzifikace a disciplína v dodržování investičního horizontu by měly být cestami k úspěchu. Možná i s nějakou rezervou – jak nás učí právě poslední období.
A co výhled na rok 2019?
Očekávání na jeden rok dopředu je vždy diskutabilní záležitost – je to ještě horší, než předpovídat počasí. U toho je alespoň jasné, že v létě nebude mrznout a bude svítit sluníčko, zatímco finanční trhy si z léta vůbec nic nedělají.
Dá se ještě očekávat určité utahování měnových politik ve vyspělém světě s adekvátním brzdícím dopadem na ceny aktiv, zejména dluhopisů, ale třeba i zlata. Naopak, ve světle posledních výprodejů, je sice možná očekávání kladného výnosu u akcií odvážné, ale vzhledem k vývoji firemních výsledků celkem oprávněné. Nemyslím si, že je příliš kostlivců ve firemních skříních a ti, kteří tam jsou, ještě příští rok vypadávat nebudou.
Hrozbou zůstávají čínské dluhy, italské banky a zejména celní bariéry, které mohou zmrazit světový obchod. Optimální portfolio pro rok 2019 vidím v kombinaci krátkodobých dluhopisů a akcií.
Všem současným i budoucím investorům přeji, aby se vyvarovali možných chyb a investování jim přineslo to, co by v konečném důsledku mělo – finanční nezávislost, která znamená více svobody nejen ve finanční oblasti.