Nové trendy ve svatebním světě
Září není pouze začátkem školního roku, ale také měsícem svateb. I když se nadále nejvíce sňatků uzavírá v červnu, podzimní svatby v září i říjnu začínají být čím dál více populární. Ač se může zdát, že se dnes do svateb nikdo nežene, opak je pravdou. Jejich počet neklesá, v roce 2016 se dokonce po 7 letech prolomila hranice 50 tisíc uzavřených manželství. Jaké trendy lze v českých svatbách vysledovat a kolik jsou za ně Češi ochotni utratit?
Každý podle sebe
Stejně jako v jiných oblastech, i v případě svateb se dostává do popředí individualita. Psaná i nepsaná pravidla pro veselky se tak čím dál častěji porušují a tradice ustupují přáním a touhám novomanželů. Nejvýrazněji je nový trend vidět v případě obřadů a následné hostiny, kdy vše probíhá na jednom místě – například na statcích a v podobných lokalitách, tradiční rodinné hostiny nahrazují rauty. Ty nejžádanější lokality mají potom i na několik let dopředu obsazené termíny.
Výjimkou ale v poslední době nejsou ani malé, intimnější svatby jen pro ty nejbližší, které mají podtrhnout důležitost a symboliku sňatku pro oba novomanžele. „Mít ze svatby radost, otevřeně užívat a sdílet lásku znamená také vyšší poměr společných přátel na seznamech pozvaných hostů, často i na úkor počtu svatebčanů z rodiny. Raději přátele, kteří byli svědky prvních setkávání, než tu protivnou tetu z Kolína,“ popisuje Juraj Žáček, rodinný terapeut.
Peníze až na prvním místě
Průzkum Poštovní spořitelny ukázal, že téměř 30 % Čechů je ochotných za svatbu utratit 10–30 tisíc korun, dalších 20 % dokonce ještě méně. Více než 70 tisíc korun by za svatbu dalo pouze 6 % Čechů. To je zhruba částka, na které začínají veselky na originálních místech nebo s větším počtem hostů, a to zejména pokud se do procesu zapojí svatební agentura a koordinátor.
„Investice ve výši 10–30 tisíc korun je zcela mylná. Tím lze pokrýt správní poplatek běžného obřadu na radnici, základní kytici pro nevěstu, květinu pro ženicha a možná jedno centrální aranžmá u oběda, který nebude pro více než 6–10 osob, a možná levné prsteny,“> dodává Patra Šauer ze svatební agentury Easy Wedding. „Lidé investují do svatby mnohem více, průměrná částka je 150–350 tisíc korun u svateb na klíč, 70–150 tisíc potom u svateb, na jejichž přípravě se snoubenci podílí. Každý pár má jinou prioritu, za kterou se nebojí utratit, ať je to fotograf, kameraman, hudba, jídlo či květiny,“ uzavírá Petra Šauer.
Míjí časy nadýchaných sukní a uhlazených dortů
Změny už delší dobu probíhají také na poli svatebních šatů a výzdoby. Pryč jsou časy, kdy nevěsta před ženicha nakráčela v nadýchané sukni připomínající našlehaný zákusek. Dnes se cení naopak jednoduchost a čistota, trendy je bohémský styl. Nejžhavějším trendem jsou ledabylé, přirozeně vypadající účesy, což je paradoxně pro kadeřníka o něco složitější. Pánové mohou pro oživení outfitu sáhnout třeba po originálním dřevěném motýlku.
V případě výzdoby se stal trendem venkovský styl, místo jednobarevné kytice perfektního tvaru teď parádu udělá spíše rozcuchané luční kvítí. Uhlazené dorty s bílým fondánem, holubičkami a postavičkami nevěsty a ženicha nahradily takzvané naked dorty poseté ovocem. Místo dortu se také nově využívají cupcaky, malé dortíky, které ušetří hodiny krájení. Svatebčané si je rozeberou sami.
Inspirace, zvyky a trendy z celého světa
Ze zahraničí se k nám pomalu dostávají tradice, jako jsou třeba svatební sliby. Ať už se novomanželé inspirují některým z citátů slavných osobností, z Bible, nebo si připraví své vlastní, jedno je zaručeno: při jejich čtení je mezi svatebčany slyšet šustění kapesníčků. Trendem se tak stává i rozdávání kapesníčků ve stylových pouzdrech hned u vstupu.
V jiných zemích se dají vypozorovat i další tradice, které se k nám zatím nedostaly nebo se od těch našich nepatrně liší. Například rozbíjení talířů pro štěstí dělají i Němci, probíhá ale už večer před svatbou. Velkému zájmu se u nás těší i anglosaský zvyk, že by měla nevěsta mít něco starého (symbolizuje život nevěsty před svatbou), nového (budoucnost), modrého (odvolává se na Pannu Marii a symbolizuje čistotu) a půjčeného (potřeba být stále obklopena blízkými, přijímat pomoc). Ve Francii existuje zvyk, kdy svatebčané v noci probudí novomanžele, aby ochutnali cibulovou polévku. Z pochopitelných důvodů však tato tradice zdaleka neprovází každou svatbu.
Velké odlišnosti samozřejmě nalezneme v exotičtějších zemích. Tam, kde převažuje hinduismus, se setkáme se zvykem pomalovat ruce nevěsty henou. Například v Indii je nevěsta oblečená v červené, bílá je zde považována za barvu smrti. Stejnou barvu šatů zpravidla mají i čínské nevěsty. Podle zdejších tradic by také měli ženichovi rodiče darovat novomanželům postel. Je však jeden zvyk, který spojuje velkou část světa, a to házení kytice. Kořeny této tradice sahají už do středověku, kdy lidé věřili, že kousek z nevěstiných svatebních šatů jim přinese štěstí.