Tempo růstu cen nemovitostí v ČR zpomaluje
Ekonomické okénko Petra Dufka, analytika ČSOB
Aktuální situace na trhu nemovitostí u nás se mění. Ceny už nerostou dvojciferným tempem a postupně bude jejich růst dále slábnout. Co to bude mít za důsledky?
Praha je extrém
Jednoznačně to vyplývá ze zveřejněných dat Eurostatu, podle kterých se v posledním čtvrtletí loňského roku ceny bytů v ČR zvýšily mezičtvrtletně „jen“ o 0,7 %. Došlo i k poklesu meziročního tempa z předchozích 12,5 % na 8,4 %. Při zveřejnění podobných údajů je třeba vzít v úvahu fakt vysokého statistického základu z posledního kvartálu roku 2016. Ceny českých nemovitostí tehdy rostly dvojciferným tempem. Podle mezinárodně srovnatelné metodiky se ceny českých nemovitostí za poslední rok zvýšily o 11,7 %. Rostly nejrychleji v historii a dosáhly tím nového maxima.
Stačí si aktuální situaci v oblasti nemovitostí v ČR srovnat s rokem 2012. Ceny tehdy byly nejnižší za posledních deset let, postupným vývojem ale došlo k nárůstu o téměř 28 %. V průměrech celé naší země se poněkud ztrácejí rozdílné regionální trendy. Počítejte mezi ně především extrémní zdražování nemovitostí v Praze, ale zároveň třeba i stagnaci cen v krajích na západě země.
Zájem o bydlení i investici
V posledním čtvrtletí 2017 přišla ČR o jedno prvenství, které si téměř rok pravidelně udržovala. Jde o nejrychlejší růst cen bytů napříč EU. Tento fakt zřejmě zájemce o bydlení příliš neuklidní. Ceny bytů a rodinných domů jsou na maximech u ás stejně jako v Belgii, Dánsku, Německu, Maďarsku či Polsku. Další cenové rekordy mají investice zřejmě ještě před sebou. Ceny českých nemovitostí totiž pohání řada faktorů. Mnohé z nich se postupně vyčerpávají, nicméně další mohou přetrvat.
Do první skupiny patří především zájem domácností o reality – ať už pro vlastní bydlení, případně i jako investici na stáří. Rychlý ekonomický růst, odrážející se pozitivně v životní úrovni, znamená spolu s nízkými úrokovými sazbami vlastně nejsilnější stimul pro poptávku po bydlení. K velmi zásadním ale patří třeba i zájem ze strany zahraničních investorů a v neposlední řadě i expandující Airbnb, které umožňuje neregulované krátkodobé pronájmy. Ty jsou u majitelů nemovitostí velmi oblíbené. Často na ně totiž nedosáhne ani ruka daňového úředníka.
Nabídka bytů stále pokulhává
Růst cen nemovitostí nelze připsat pouze poptávce, ale jde i na vrub slabé nabídce nových bytů a rodinných domů. Stačí se podívat na výsledky bytové výstavby v posledním období. Snadno zjistíte, že téměř ve všech krajích ČR se stále staví méně bytů než v letech 2007–2008. Jaký je potom důsledek podobného nesouladu nabídky a poptávky? Rekordní ceny tuzemských nemovitostí! Bytová výstavba přitom i nadále za zájmem trhu zaostává. Statistiky nových stavebních povolení navíc zatím nevěstí obrat k lepšímu. Určité zpomalování cen bytů trh ale přesto zaznamenává a podle mého názoru jej pocítí i v letošním roce. Část poptávky už je nasycená, další část odpadá z důvodu příliš vysokých cen bydlení a zpřísněné regulace ČNB při poskytování hypoték. Handicap mohou časem představovat i vyšší úrokové sazby úvěrů na bydlení, které už více než rok téměř soustavně narůstají. U dvoumilionové hypotéky pak může každý jeden procentní bod znamenat zhruba tisíc korun měsíčně navíc. Letos proto můžeme očekávat výrazně pomalejší tempo zdražování realit. Předpokládáme, že se ceny zvýší o zhruba 6 % a postupně bude jejich růst dále slábnout.