ČNB ve vyčkávacím modu
Ekonomické okénko Petra Dufka, analytika ČSOB
Jak to bude dál s posilováním koruny či zvyšováním úrokových sazeb, není jednoduché predikovat. Odpovědi by mělo přinést směřování ECB a vývoj trhu práce. Bude tedy situace na podzim jasnější?
České ekonomice se vede nad očekávání dobře. Má za sebou další rok silného růstu, nezaměstnanost poklesla na minimum, zatímco nových pracovních míst stále ještě rekordně přibývá. Zrychlují mzdy, avšak inflace je stále pod cílem ČNB, která tak bude muset se svojí politikou normalizace úrokových sazeb zřejmě ještě nějaký čas vyčkat. Nicméně nezdrží se jen v důsledku nižší inflace, ale především kvůli ECB (Evropské centrální bance), která stále ještě tiskne nová eura tempem 30 mld. měsíčně a drží své sazby v záporu. Do podzimu nebude stále jasné, jak a zda vůbec bude chtít s tímto nekonvenčním přístupem končit.
Omezené možnosti vrátit úrokové sazby k normálu
Paradoxně v době, kdy se ekonomice nejvíce daří a kdy už někteří centrální bankéři začínají mluvit o jejím přehřívání, jsou možnosti navrátit úrokové sazby k „normálu“ omezené. Zvláště když přihlédneme k přehřívajícímu se trhu práce nebo rekordně rostoucím cenám bytů v ČR. ČNB tak má po trojím zvýšení úrokových sazeb, s nímž začala jako první centrální banka v Evropě, do jisté míry svázané ruce.
Místo zpřísňování měnových podmínek cestou vyšších úrokových sazeb tak spíše spoléhá, že za ni tuto práci udělá silnější koruna. Ta si už od konce kurzového režimu připsala vůči euru zisk téměř 7 %, nicméně měla by podle prognózy ČNB ještě o další 3 % do konce roku posílit. Už ve druhém čtvrtletí by se měla dostat pod hranici 25 korun za euro a rok by měla zakončit na úrovni 24,60.
Lze se spoléhat na další posilování koruny?
Je otázkou, nakolik je tak rychlé posilování pravděpodobné vzhledem ke stávajícímu objemu spekulativního kapitálu, který do ČR v posledních třech letech přitekl a stále zde zůstává. Zvlášť v době, kdy americká centrální banka dává jasně najevo, že bude dál zvyšovat své úrokové sazby. Navíc trhy stále více spekulujío tom, že ECB svoji politiku levných a lehce dostupných peněz také jednou bude muset ukončit.
Když vezme v úvahu, že poptávka po korunách nemusí přijít ani od exportérů, kteří jsou podle průzkumu zveřejněného ČNB kurzově zajištěni nejvíce v historii, tak spoléhání na další rychlé posilování koruny vyznívá přece jen poněkud optimisticky. Nehledě na to, že i pokud by se scénář ČNB skutečně naplnil, další 3% zisk koruny sám o sobě známky přehřívání ekonomiky nijak nevyřeší.
Na podzim bude situace jasnější
ČNB sice na čas úvahy o dalším zvyšování úrokových sazeb nechá u ledu, avšak vrátí se k němu podle mého názoru už na podzim. V té době bude jasné, jakým směrem se vydá ECB, a bude i jasnější, jak moc napjatá bude situace na trhu práce, respektive jak porostou mzdy v letošním roce. Toto vyčkávání sice nevyřeší otázku rostoucích – a už nyní rekordních – cen realit, nicméně tento problém může zdárně zmírnit stejně jen vyšší nabídka nových bytů a rodinných domů. A jak se zdá, přece jen i v tomto směru se začíná blýskat na lepší časy.